Solo Championship Title Holders

Listed below are the Southern Region Oireachtas title holders for each age group. Through the years, competitions in the older age groups have varied according to CLRG requirements. All title holders are listed.

Senior Ladies 20&Over*
2013 Kelly Witherspoon Maple Academy
2012 Ashleigh Hopkins Inishfree School, Texas
2011 Amanda Carpenter Drake School
2010 Nora O’Malley Maple Academy, Maryland
2009 Caitlin Golding Broesler School, Maryland
2008 Jessie Baffa Broesler School, Maryland
2007 Jessie Baffa Broesler School, Maryland
2006 Krsitina Lee Drake School, Georgia
2005 Meaghan Harper Broesler School, Maryland
2004 Erin Connolly Cregan O’Brien, Georgia
2003 Keri Surgoft Ryan School, Maryland
2002 Colleen King Walsh-Kelley School, North Carolina
2001 Nicola McEleney-O’Hara Breffni Academy, Florida
2000 Jenny O’Connell Culkin School, Maryland
1999 Meghan Duffy Safer Broesler School, Maryland
* From 2001-2006, the competition age group was 21&Over
Senior Men 20&Over*
2013 Sergio Tellez Drake School
2012 Jason Hays McTeggart School
2011 Colin Barkell Maple Academy
2010 Patrick Quinlivan Rince Na H’Eireann, North Carolina
2009 Jonathan Srour Broesler School, Maryland
2008 Daniel Nelson Rhythm of Ireland
2007 David Smid Drake School, Georgia
2006 Daniel Nelson Rhythm of Ireland, Virginia
2005 Federico Damiani Drake School, Florida
2004 Andy McLane Butler School, Florida
2003 Richard Tew Irish Dance Center, Texas/Mexico
2002 Federico Damiani Drake School, Florida
2001 Federico Damiani Drake School, Florida
2000 Grahame Wood Drake School, Florida
1999 Grahame Wood Drake School, Florida
* From 2001-2006, the competition age group was 21&Over
Ladies Under 21*
2004 Erin Cass Hibernial School, Texas
2003 Sinead Lynch Drake School, Georgia
2002 Jordan Dudney Drake School, Georgia
2001 Caitlin McGinty Broesler School, Maryland
* In remaining years, this age group was combined.
Senior Men Under 21*
2002 Craig Wills Irish Dance Center, Texas/Mexico
2001 John Eskew Nashville Irish Step Dancers, Tennessee
* In remaining years, this age group was combined.
Ladies Under 20
2013 Cara King Scariff Hardiman
2012 Kiera Daley Breffni Academy
2011 Christina Deacy Drake School
2010 Ashleigh Hopkins Inishfree, Texas
2009 Bernadette Devereaux Broesler School, Maryland
2008 Shannon Cantwell Drake School
2007 Kelly Witherspoon Maple School, Virginia
2006 Jessie Baffa Broesler School, Maryland
2005 Jessie Baffa Broesler School, Maryland
2004 Meaghan Harper Broesler School, Maryland
2003 Rebekah Turk Drake School, Georgia
2002 Amy Mooney Glor na h’Eireann, Georgia
2001 Jordan Dudney Drake School, Georgia
2000 Caitlin McGinty Broesler School, Maryland
1999 Siobhan McKeon Broesler School, Maryland
Men Under 20
2013 Michael Roberson McCafferty
2012 Zane Glotzbach McTeggart, Texas
2011 Jason Hays McTeggart, Texas
2010 Jason Hays McTeggart, Texas
2009 Colin Barkell Maple School
2008 Patrick Quinlivan Rince na h’Eireann, North Carolina
2007 Kincaid Stringer Irish Dance Center, Texas/Mexico
2006 Kindaid Stringer Eimir Ni Mhaoileidigh, Texas
2005 Paul Beardsley Drake School, Florida
2004 Doug Westfall Rhythm of Ireland, Virginia
2003 Chris Conklin Drake School, Georgia
2001 Craig Wills Irish Dance Center, Texas/Mexico
2000 David O’Connor McTeggart School, Texas
Ladies Under 19 *
2013 Maura McCloskey Broesler
2012 Cara King Scariff Hardiman School
2011 Catie Foley Drake School
2010 Brenna Dougherty Broesler, Maryland
2004 Whitney Rondeau Rondeau School, Florida
2003 Meaghan Harper Broesler School, Maryland
2002 Caitlin Prendergast Drake School, Georgia
2001 Deirdre McGinty Broesler School, Maryland
2000 Jordan Dudney Drake School, Georgia
1999 Molly Steshko O’Neill James School, Virginia
* In remaining years, this age group was combined.
Men Under 19 *
2013 Diego Alberto Delgado Drake School
2003 Doug Westfall Rhythm of Ireland, Virginia
2002 Chris Conklin Drake School, Georgia
* In remaining years, this age group was combined.
Ladies Under 18
2013 Chasity Myers Walsh Kelley
2012 Stephanie Wasko An Cor Rud
2011 Courtney Otis Inishfree, Texas
2010 Catie Foley Drake School
2009 Jamie Sison Drake School
2008 Bernadette Devereaux Broesler School, Maryland
2007 Shannon Cantwell Drake School
2006 Caitlin Golding Broesler School, Maryland
2005 Anne Reilly Drake School, Florida
2004 Jessie Baffa Broesler School, Maryland
2003 Camille Klein Tir na Greine, Florida
2002 Meaghan Harper Broesler School, Maryland
2001 Caitlin Prendergast Drake School, Georgia
2000 Erin Connolly Butler Academy, Florida
1999 Jordan Dudney Drake School, Georgia
Men Under 18
2012 Jason Hickman Maguire
2012 Sam Davenport Rince na h’Eireann
2011 Alex Mowatt-Larsen McTeggart School
2010 Dan Walsh Drake School
2009 Jason Hays McTeggart, Texas
2008 Aodhan Beirne Broesler School, Maryland
2007 Patrick Quinlivan Rince na h’Eireann, North Carolina
2006 Ailill Breffni Drake School, Florida
2005 Kincaid Stringer Irish Dance Center, Texas
2004 Ryan Walsh Inishfree, Texas
2003 Paul Beardsley Drake School, Florida
2002 Jeffrey Knollmeyer Rince na h’Eireann, North Carolina
2001 Chris Conklin Drake School, Georgia
2000 Sean Conner Broesler School, Maryland
1999 Sean Conner Broesler School, Maryland
Girls Under 17
2013 Delaney O’Shea Drake School
2012 Alana Bracken Drake School
2011 Stephanie Wasko An Cor Rud
2010 Jillian Sikora Ryan Kilcoyne
2009 Catie Foley Drake School
2008 Megan Baffa Broesler School, Maryland
2007 Laura Diana Viands An Cor Rud, Virginia
2006 Jaclyn Rubbo McTeggart, Texas
2005 Caitlin Golding Broesler School, Maryland
2004 Sarah Slentz Tir na Greine, Florida
2003 Valerie McDonough McCafferty School, Arkansas
2002 Whitney Rondeau Rondeau School, Florida
2001 Emma Burke Butler Academy , Georgia
2000 Caitlin Prendergast Drake School, Georgia
1999 Erin Connolly Butler Academy, Georgia
Boys Under 17*
2013 Damon Griffin Drake
2012 Jason Hickman Maguire Academy
2011 Joey Roca Glor Na Daire
2010 Alex Mowatt-Larssen McTeggart
2009 Dan Walsh Drake School
2008 Jason Hays McTeggart, Texas
2007 Phillip Stacy Culkin School, Maryland
2006 Patrick Quinlivan Rince na h’Eireann, North Carolina
2005 Conor Beck Broesler School, Maryland
2004 Kincaid Stringer Irish Dance Center, Texas/Mexico
2003 Andrew Tonner Drake School, Georgia
2002 Nicholas Yenson O’Neill James School, Virginia
2001 Patrick McGinty Broesler School, Maryland
* In remaining years, this age group was combined.
Girls Under 16
2013 Macy Magliaro Watters School
2012 Delaney O’Shea Drake School
2011 Christina Maguire Kristin Butke School
2010 Ashley Reid Walsh Kelley, North Carolina
2009 Erika Nielsen Broesler School, Maryland
2008 Annelise Rubbo McTeggart School, Texas
2007 Emma Cross Broesler School, Maryland
2006 Laura Diane Viands An Cor Rud, Virginia
2005 Shannon Cantwell Drake School, Florida
2004 Caitlin Golding Broesler School, Maryland
2003 Anne Reilly Drake School, Florida
2002 Jessie Baffa Broesler School, Maryland
2001 Camille Klein Tir na Greine, Florida
2000 Emma Burke Butler Academy, Georgia
1999 Kathleen Doonan Tir na Greine, Florida
Boys Under 16
2013 Ciaran Traynor Rince na h’Eireann
2012 Damon Griffin Drake School
2011 Conor Burke Hurley School
2010 Macintyre Schaufman Rondeau School, Florida
2009 Brian White Glor na H’Eireann
2008 Dan Walsh Drake School
2007 Jason Hays McTeggart, Texas
2006 Phillip Stacy Culkin School, Maryland
2005 Patrick Quinlivan Rince na h’Eireann, North Carolina
2004 Aillil Breffni Drake School
2003 Ryan Drosche Rhythm of Ireland, Virginia
2002 Andrew Tonner Drake School, Georgia
2001 Nicholas Yenson O’Neill James School, Virginia
2000 Patrick McGinty Broesler School, Maryland
1999 Christopher Hicks Rondeau School, Florida
Girls Under 15
2013 Emme Toombs Broesler
2012 Macy Magliaro Watters School
2011 Delaney O’Shea Glor Na Daire
2010 Carolyn Ward Drake School
2009 Ashley Reid Walsh Kelley School
2008 Tory Zehnder Broesler School, Maryland
2007 Catie Foley Drake School, Georgia
2006 Sidney Christman Broesler School, Maryland
2005 Bernadette Devereaux Broesler School, Maryland
2004 Jaclyn Rubbo McTeggart School, Texas
2003 Caitlin Golding Broesler School, Maryland
2002 Anne Reilly Drake School, Florida
2001 Ciara O’Sullivan Tir na Greine, Florida
2000 Camille Klein Tir na Greine, Florida
1999 Emma Burke Butler Academy, Georgia
Boys Under 15*
2013 Jameson Wright Walsh Kelley
2012 Ciaran Traynor Rince na h’Eireann
2011 Damon Griffin Drake School
2010 Christopher Persons Tir Na Greine, Florida
2009 Wesley McPherson Rince na h’Eireann
2008 Brian White Glor na h’Eireann, Georgia
2007 Dan Walsh Drake School
2006 Jason Hays McTeggart, Texas
2005 Niall Longobardi Drake School, Georgia
2004 Patrick Quinlivan Rince na h’Eireann, North Carolina
2003 Aillil Breffni Drake School
2002 Alejandro Diaz Breffni Academy, Florida
2001 Andrew Tonner Drake School, Georgia
* In remaining years, this age group was combined.
Girls Under 14
2013 Saoirse Deboy Teelin
2012 Megan O’Connell Tir Na Greine
2011 Brianna Connick Rince na h’Eireann
2010 Margot Walsh Culkin, Maryland
2009 Megan Lauer Broesler School, Maryland
2008 Savannah McHale Drake School
2007 Avery Crow Drake School
2006 Annelise Rubbo McTeggart School, Texas
2005 Emma Cross Broesler School, Maryland
2004 Natalie Findling Cregan O’Brien, Georgia
2003 Amanda Carpenter Drake School, Georgia
2002 Theresa Abbadessa Petri School
2001 Maura Hodgetts Broesler School, Maryland
2000 Ciara O’Sullivan Tir na Greine, Florida
1999 Camille Klein Tir na Greine, Florida
Boys Under 14
2013 James O’Reilly Boyle School
2012 Jameson Wright Walsh Kelley School
2011 Ciaran Traynor Rince na h’Eireann
2010 Damon Griffin Drake School
2009 Christopher Persons Tir na Greine, Florida
2008 Macintyre Schauman Rondeau School, Florida
2007 Brian White Glor na h’Eireann, Georgia
2006 Zane Glotzbach McTeggart, Texas
2005 Jason Hays McTeggart, Texas
2004 Phillip Stacy Culkin School, Maryland
2003 Raymond Yocum Rince na h’Eireann
2002 Patrick Brennan Irish Dance Center
2001 Alejandro Diaz Breffni Academy, Florida
2000 Andrew Tonner Drake School, Georgia
1999 Andrew Tonner Drake School, Georgia
* This age group was combined in 2000.
Girls Under 13
2013 Ellie King/td>

Teelin
2012 Emma Catherine Hare Kristin Butke School
2011 Kelleigh Devereaux Broesler School, Maryland
2010 Virginia Reid Walsh Kelley, North Carolina
2009 Madison Norris Drake School
2008 Chasity Myers Walsh Kelley School, North Carolina
2007 Savannah McHale Drake School
2006 Erika Nielsen Broesler School, Maryland
2005 Catie Foley Drake School, Georgia
2004 Sidney Christman Broesler School, Maryland
2003 Bernadette Devereaux Broesler School, Maryland
2002 Kristen Griffin O’Neill James School, Virginia
2001 Emily Klein Tir na Greine, Florida
2000 Maura Hodgetts Broesler School, Maryland
1999 Caitlin Per-Lee Broesler School, Maryland
Boys Under 13*
2013 Cian Reagan Inishfree
2012 Sean Mowatt-Larssen McTeggart School
2011 Jameson Wright Walsh Kelley School
2010 Ciaran Traynor Rince N’a H’Eireann, North Carolina
2008 Ryan Cocks Drake School
2007 David Bologna Inishfree School, Texas
2006 Peter Gardner Drake School, Georgia
2005 Dan Walsh Drake School, Georgia
2004 Jason Hays McTeggart, Texas
2003 Niall Longobardi Drake School Georgia
2002 Patrick Quinlivan Rince na h’Eireann, North Carolina
2001 Aillil Breffni Drake School, Georgia
* This age group was combined in 1999 &2000.
Girls Under 12
2013 Lainey Williams Southern Academy
2012 Ellie King Teelin School
2011 Miya Stefanick Maple Academy
2010 Kelleigh Devereaux Broesler, Maryland
2009 Virginia Reid Walsh Kelley School
2008 Delaney O’Shea Drake School
2007 Megan Lauer Broesler School, Maryland
2006 Savannah McHale Butler School, Florida
2005 Erika Neilsen Broesler School, Maryland
2004 Catie Foley Drake School, Georgia
2003 Kelly Wallace Drake School, Georgia
2002 Caily Bridgeland Maple School, Virginia
2001 Kristen Griffin O’Neill James School, Virginia
2000 Emily Klein Tir na Greine, Florida
1999 Maura Hodgetts Broesler School, Maryland
Boys Under 12
2013 Gavan Mooney Inishfree
2012 Steven Dady Nashville Irish Step Dancers
2011 Sean Mowatt-Larssen McTeggart School
2010 Jameson Wright Walsh Kelly, North Carolina
2009 Ciaran Traynor Rince na h’Eireann
2008 Johnny Maio Stephen Scariff School
2007 Christopher Persons Tir na Greine, Florida
2006 David Bologna Inishfree School, Texas
2005 Jair Willis Kristin Butke School, Tennessee
2004 Zane Glotzbach McTeggart School, Texas
2003 Jason Hays McTeggart School, Texas
2002 Brian Waldrep Rince na h’Eireann, North Carolina
2001 Damien Fraser Rondeau School, Florida
2000 Patrick Brennan Irish Dance Center, Texas
1999 Patrick Brennan Irish Dance Center, Texas
* This age group was combined in 1999 &2000.
Girls Under 11
2013 Simone Loysen Culkin School
2012 Laney Williams Kristin Butke School
2011 Ellie King Teelin School
2010 Miya Stefanick Maple Academy, Maryland
2009 Emme Toombs Broesler School, Maryland
2008 Cecilia Christman Broesler School, Maryland
2007 Madison Norris Drake School, Georgia
2006 Megan Lauer Broesler School, Maryland
2005 Savannah McHale Butler School, Florida
2004 Courtney Oris Inishfree School, Texas
2003 Annelise Rubbo McTeggart School, Texas
2002 Kayle Borenstein Culkin School, Maryland
2001 Kimberly Hickes Tir na Greine, Florida
2000 Kristen Griffin O’Neill James School, Virginia
1999 Emily Klein Tir na Greine, Florida
Boys Under 11
2013 Jude Flurry Muggivan
2012 Ethan Long McTeggart School
2011 Matthew Bielak Mulligan School
2010 Sean Mowatt-Larssen McTeggart School
2009 Christy Jensen O’Maoileidigh
2008 Ciaran Traynor Rinca Na h’Eireann, North Carolina
2007 John O’Dwyer Nashville Irish Step Dancers, Tennessee
2006 Christopher Persons Tir na Greine, Florida
2005 David Bologna Inishfree School, Texas
2004 Jeremiah Willis Kristin Butke School, Tennessee
2003 Zane Glotzbach McTeggart School, Texas
2002 Jason Hays McTeggart School, Texas
2001 Joseph LeDesma TNSOID, Louisiana
* This age group was combined in 1999 &2000.
Girls Under 10
2013 Zoe Gallagher Drake School
2012 Simone Loysen Culkin School
2011 Hattie Rose Hare Kristin Butke School
2010 Megan Mooney Nashville Irish Step Dancers, Tennessee
2009 Miya Stefanik Maple School
2008 Sydney Foley-Klyczek Kristin Butke School, Tennessee
2007 Virginia Reid Walsh Kelley School, North Carolina
2006 Madison Norris Drake School, Georgia
2005 Christina Maguire An Cor Rud, Virginia
2004 Page Kordonowy Walsh Kelley School, North Carolina
2003 Courtney Otis Inishfree School, Texas
2002 Annelise Rubbo McTeggart School, Texas
2001 Kathleen McKeon Broesler School, Maryland
2000 Megan Finneran Tir na Greine, Florida
1999 Heather Mazzie Prendergast School, Maryland
Boys Under 10
2013 Aidan Waterman Walsh Kelley
2012 Jude Flurry Muggivan School
2011 Colin Troy Maguire School
2010 Matthew Bielak Mulligan, Georgia
2009 Sean Mowatt-Larssen McTeggart, Houston
2008 Jameson Wright Walsh Kelley School, North Carolina
2007 Tristan Nicholas Drake School
2006 Kyle Bachner Rince na h’Eireann, North Carolina
2005 Christopher Persons Tir na Greine, Florida
2004 David Bologna Inishfree School, Texas
2003 Jeremiah Willis Kristin Butke School, Tennessee
2002 Zane Glotzbach McTeggart School, Texas
2001 Jason Hays McTeggart School, Texas
2000 Joseph LeDesma TNSOID, Louisiana
1999 Damien Fraser Rondeau School, Florida
* This age group was combined in 1999 &2000.
Girls Under 9
2013 Isabella Pelura Teelin
2012 Meredith Slimp Inishfree School
2011 Simone Loysen Culkin School
2010 Bridget Devereaux Broesler, Maryland
2009 Megan Mooney Nashville Irish Step Dancers
2008 Emma Catherine Hare Damhsa Onorach, Tennessee
2007 Emme Toombs Broesler School, Maryland
2006 Virginia Reid Walsh Kelley School, North Carolina
2005 Marie Amlicke Nashville Irish Step Dancers, Tennessee
2004 Jennifer Willis Kristin Butke School, Tennessee
2003 Shannon Powell McTeggart School
2002 Courtney Otis Inishfree School, Texas
2001 Catie Foley Drake School, Georgia
2000 Kathleen McKeon Broesler School, Maryland
1999 Belinda Tobin Drake School
Boys Under 9
2013 Nolan Menanno Rince Na H’Eireann
2012 Aidan Waterman Walsh Kelley School
2011 Jude Flurry Muggivan School
2010 Colin Troy Maguire Academy
2009 Steven Dady Niall O’Leary School
2007 Jameson Wright Walsh Kelley School, North Carolina
2006 Tristan Nicholas Drake School
2005 John Yocum Rince na h’Eireann, North Carolina
2004 Christopher Persons Tir na Greine, Florida
2003 David Bologna Inishfree School, Texas
2002 Peter Gardner Cregan O’Brien, Georgia
2001 Zane Glotzbach McTeggart School, Texas
2000 Jason Hays McTeggart School, Texas
1999 Joseph Duffy Culkin School, Maryland
* This age group was combined in 1999 &2000.
Girls Under 8
2013 Lydia Leslie Inishfree
2012 Isabella Pelura Teelin School
2011 Zoe Gallagher McGinley Academy
2010 Zoe Gallagher McGinley Academy
2009 Aubrey Swikehardt Breffni Academy
2008 Megan Mooney Nashville Irish Step Dancers, Tennessee
2007 Megan Mooney Nashville Irish Step Dancers, Tennessee
2006 Emme Toombs Broesler School, Maryland
2005 Cecilia Christman Broesler School, Maryland
2004 Cecilia Christman Broesler School, Maryland
2003 Jennifer Willis Rinnce an Saol, Tennessee
2002 Michelle Fogarty Walsh Kelley School, North Carolina
2001 Shannon Murphy Drake School
2000 Andrea Dudney Broesler School, Maryland
1999 Kathleen McKeon Broesler School, Maryland
Boys Under 8
2013 Garrett Hill Rince na h’Eireann
2012 Nolan Menanno Rince na h’Eireann
2011 Peter Mildrew Boyle School
2010 Sean Gibbons Boyle School, Virginia
2009 Micah Turgeon Kristin Butke School
2008 Steven Dady Damsha Onorach, Tennessee
2007 Jedi Willis Kristin Butke School, Tennessee
2006 Jameson Reagan Kristin Butke School, Tennessee
2005 Jackson Willis Kristin Butke School, Tennessee
2004 Jackson Willis Kristin Butke School, Tennessee
2003 Christopher Persons Tir na Greine, Florida
* This age group was combined from 1999 to 2002.